Kiedy nadjedzie pierwsza rajdówka.

lausitz_13

Wybierasz się na odcinek specjalny, aby zobaczyć przejazd pierwszych załóg? Przed nimi nadjadą samochody funkcyjne. Wszystkie przejeżdżają w określonym czasie, dzięki czemu będziesz wiedział, kiedy pojawi się pierwsza rajdówka.

Podczas największego motoryzacyjnego święta w Polsce, którym jest LOTOS 70. Rajd Polski, swoją funkcję pełnić będą zerówki projektu Bezpieczne Rajdy. Tym razem samochody pojadą z numerem „0” i „000”, a numer „00” na swoje drzwi naklei gościnnie wychowanek Krzysztofa Hołowczyca – Martin Kaczmarski, który zaprezentuje znane z Rajdu Dakar MINI All4 Racing.

Projekt towarzyszy tegorocznemu cyklowi LOTOS Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski od pierwszej rundy. Kierowcy starają się dbać o bezpieczeństwo rajdu posługując się kilkuletnim już doświadczeniem w tym fachu. Dodatkowo jeden z samochodów projektu „Bezpieczne rajdy” niedawno otwierał rundę Rajdowych Mistrzostw Świata – Rajd Niemiec.

Dokładne czasy wjazdu samochodów funkcyjnych na trasę każdego oesu podane są w planie zabezpieczenia rajdu. Wszystkie osoby obserwujące LOTOS 70. Rajd Polski powinny wiedzieć, że ostatni z samochodów funkcyjnych wystartuje 6 minut przed pierwszą rajdówką. Wyjątkiem są 2 dłuższe oesy – Mrągowo (sobota) i Mateuszek (niedziela) – na których odstęp wynosi 8 minut. Nie oznacza to, że właśnie po takiej przerwie nadjadą załogi. W zdecydowanej większości przypadków czas oczekiwania jest krótszy, zwłaszcza pod koniec odcinków. Dlaczego? Zawodnicy dysponują lepszymi samochodami i walczą o ułamki sekund. Inna sprawa, że za kierownicą samochodów funkcyjnych też nie zasiadają nowicjusze. W Rajdzie Polski w 2009 roku (WRC) samochód z jednym zerem prowadził Szwed Mikael Ericsson, który wcześniej zwyciężał między innymi w rajdach Argentyny i Finlandii. W ubiegłym roku zerówkę prowadził dla odmiany trzykrotny mistrz Polski Bryan Bouffier.

Jedną z cech charakterystycznych samochodów funkcyjnych jest brak klasycznych numerów startowych. Zamiast „jedynki”, „dwójki” itd. oznaczone są literami (C, B, A) lub zerami (000, 00, 0). Na odcinkach LOTOS 70. Rajdu Polski pomiędzy samochodami funkcyjnymi mogą poruszać się wyłącznie pojazdy: ZSS (Zespołu Sędziów Sportowych), obserwatora PZM oraz delegata ds. bezpieczeństwa.

Czasy dla samochodów funkcyjnych w LOTOS 70. Rajdzie Polski:

Czasy zamknięcia odcinków: 90 minut przed startem pierwszego zawodnika
Czasy samochodów funkcyjnych w stosunku do pierwszego zawodnika:
C – 60 minut
B – 45 minut
A – 30 minut
000 – 20 minut
00 – 14 minut
0 – 6 minut

Źródło – strona internetowa 70 Rajdu Polski
http://rajdpolski.pl/,c,22,Kiedy-nadjedzie-pierwsza-rajdowka

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Patroni medialni