• Home
  • Strefa zawodnika

Kombinezon i bielizna sportowa – jak dobrać, jakie i za ile.

Wybór kombinezonu sportowego i odpowiedniej bielizny to kolejny składnik, dzięki któremu nasze bezpieczeństwo podczas zawodów może ulec diametralnej poprawie. Doskonale wiedzą o tym Jim Head i Charles Espenlaub. Kilka tygodni temu historie obu panów opisywała oficjalna strona Sparco. Choć uprawiają oni dwie zupełnie odmienne dyscypliny motorowe, znaleźli się oni w równie niebezpiecznych i zgoła bliźniaczych sytuacjach, dzięki czemu przekonali się, że homologowana odzież to klucz w sytuacjach ekstremalnych. Samochody Charlesa i Jima stanęły w płomieniach podczas zawodów. W obydwu przypadkach zawodnicy spędzili w spowitych płomieniami pojazdach więcej niż wymagane przez FIA jedenaście sekund. Obydwaj wyszli z wypadków bez szwanku! Charles Espenlaub był pod tak dużym wrażeniem jakości produktów Sparco, iż wystosował do włoskiej firmy list z podziękowaniami oraz zdjęcia między innymi kombinezonu po wypadku. Zarówno list, jak i zdjęcia, możecie Państwo zobaczyć tutaj.

Fotele kubełkowe – jak dobrać, jakie i za ile.

Fotel Sparco CorsaW pierwszym poradniku www.RallyShop.pl „Jak dobrać, jakie i za ile” opisane zostały wielopunktowe pasy bezpieczeństwa. Jedną z zalet zastosowania takich pasów było „czucie auta plecami”. W poradniku tym mogliśmy przeczytać m.in.: „poza bezpieczeństwem, przynoszą one swoim użytkownikom również zwiększenie czucia auta, szczególnie w poślizgach. Nie jest żadną tajemnicą, że zachowanie tyłu auta w zakrętach każdy kierowca sportowy powinien czuć swoimi plecami. Przypinają one „na sztywno” kierowcę i pilota do fotela, dzięki czemu przy ostrych dohamowaniach, kiedy samochody mają tendencję do dużej niestabilności, są oni tak samo mocno przypięci do fotela, jak w każdym innym momencie jazdy”. Pasy to jednak tylko połowa zagadnienia przybliżonego w cytowanym fragmencie. Drugim ważnym elementem, który wespół z pasami ma zapewnić kierowcy i pilotowi bezpieczeństwo oraz czucie auta, jest prawidłowo dobrany fotel kubełkowy.

Kaski sportowe – jak dobrać, jakie i za ile.

Kaski sportowe to podstawowe wyposażenie każdego zawodnika. Od jego prawidłowego doboru zależy komfort, bezpieczeństwo, a także łączność w kabinie samochodu. Producenci tego sprzętu skrzętnie rozbudowali ofertę hełmów we wszelkiego rodzaju gadżety i akcesoria. Słynny system HANS to tylko początek. Daszki, interkomy, balaklawy czy siatki na kaski to podstawowe i najczęściej spotykane dodatki do kasków sportowych.

Podobnie jak w przypadku rękawic, zastosowane w kaskach technologie, odznaczają się daleko idącą innowacyjnością. Omówienie tychże, jak również omówienie wszystkiego, co powinno się znaleźć w kręgu zainteresowania każdego zawodnika rozglądającego się za nowym, dobrym jakościowo kaskiem, znajdzie się w czwartym już odcinku poradnika www.RallyShop.pl „Jak dobrać, jakie i za ile”.

Buty sportowe – jak dobrać, jakie i za ile.

Buty Sparco Formula ADVButy obok rękawic, to wyjątkowo mocno eksploatowana część garderoby każdego kierowcy sportowego. Taniec nogami na pedałach czy widowiskowe i pełne pasji kopnięcie w oponę po defekcie samochodu to tylko dwie z miliona sytuacji, jakie musi „przeżyć” rajdowe lub wyścigowe obuwie. Należy zauważyć, że dzień imprezy to kilka, czasem kilkanaście godzin w jednej parze butów. Komfort i wytrzymałość, jaką musi cechować się rajdowe obuwie, jest wyjątkowo wysoki – w końcu chodzi tutaj o każdą dziesiątą sekundy!


Sportowe rękawice – jak dobrać, jakie i za ile.

Rękawice Sparco Storm ADVRękawice przeznaczone do motosportu to wśród wielu zawodników niedoceniany element ubioru. Wagi doboru odpowiednich rękawic nie zauważają przede wszystkim początkujący adepci sztuki latania bokami między drzewami. Tymczasem podobnie jak buty, które opiszemy w jednym z następnych poradników, są tym elementem ubioru, dzięki któremu każdy kierowca odbiera bardzo wiele bodźców z otoczenia a przede wszystkim to właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie kontrolować lepiej samochód.

Jakie rękawice wybrać? Za jakie pieniądze, aby nie zrujnować sobie portfela? Czy warto korzystać z nowinek technicznych oferowanych nam przez producentów? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie Państwo w drugiej części poradnika „Jak dobrać, jakie i za ile”.

Bezpieczeństwo – pasy sportowe dla zawodników.

Wcześniej czy później każdy początkujący kierowca rajdowy staje przed wyborem – jakie pasy bezpieczeństwa wybrać do swojego samochodu? Zwykłe pasy cywilnych samochodów, nawet w imprezach KJS, się nie sprawdzają więc trzeba wybrać produkt z bogatej oferty znajdującej się na polskim rynku. Spróbujemy pomóc Wam w tym trudnym wyborze i wprowadzić przynajmniej w podstawowe pojęcia dotyczące sportowych pasów bezpieczeństwa.

Patroni medialni